See dementoitunut on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "dementoituneempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "dementoitunein",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "dementoitunut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitunut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitunutta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitunein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitunuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitunuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitunuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitunuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitunuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitunuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "dementoitune",
"2": "empi",
"3": "in"
},
"expansion": "dementoitunut (comparative dementoituneempi, superlative dementoitunein)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "dementoitun",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-kuollut"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"derived": [
{
"word": "dementoituneesti"
},
{
"word": "dementoituneisuus"
}
],
"glosses": [
"demented"
],
"id": "en-dementoitunut-fi-adj-hPCmGmKm",
"links": [
[
"demented",
"demented"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdementoi̯tunut/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞me̞n̪ˌt̪o̞i̯t̪unut̪]"
},
{
"rhymes": "-oitunut"
}
],
"word": "dementoitunut"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "dementoitunut",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "dementoitunut",
"name": "fi-noun"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"A demented person; a person who suffers from dementia."
],
"id": "en-dementoitunut-fi-noun-5HzkpFiJ",
"links": [
[
"dementia",
"dementia"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "dementikko"
},
{
"word": "dementti"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdementoi̯tunut/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞me̞n̪ˌt̪o̞i̯t̪unut̪]"
},
{
"rhymes": "-oitunut"
}
],
"word": "dementoitunut"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb form"
},
"expansion": "dementoitunut",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "dementoitua"
}
],
"glosses": [
"past indicative connegative of dementoitua"
],
"id": "en-dementoitunut-fi-verb-M1i61jY5",
"links": [
[
"dementoitua",
"dementoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"indicative",
"past"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdementoi̯tunut/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞me̞n̪ˌt̪o̞i̯t̪unut̪]"
},
{
"rhymes": "-oitunut"
}
],
"word": "dementoitunut"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "past active participle"
},
"expansion": "dementoitunut",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "5 30 18 46",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 27 19 51",
"kind": "other",
"name": "Finnish kuollut-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 30 18 48",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 30 18 49",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "dementoitua"
}
],
"glosses": [
"past active participle of dementoitua"
],
"id": "en-dementoitunut-fi-verb-AWFvSUYX",
"links": [
[
"dementoitua",
"dementoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"past"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdementoi̯tunut/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞me̞n̪ˌt̪o̞i̯t̪unut̪]"
},
{
"rhymes": "-oitunut"
}
],
"word": "dementoitunut"
}
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kuollut-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish nouns",
"Finnish past active participles",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verb forms",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oitunut",
"Rhymes:Finnish/oitunut/5 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "dementoituneesti"
},
{
"word": "dementoituneisuus"
}
],
"forms": [
{
"form": "dementoituneempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "dementoitunein",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "dementoitunut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitunut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitunutta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitunein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitunuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitunuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitunuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitunuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dementoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoitunuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoitunuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "dementoituneettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "dementoituneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "dementoituneinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "dementoitune",
"2": "empi",
"3": "in"
},
"expansion": "dementoitunut (comparative dementoituneempi, superlative dementoitunein)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "dementoitun",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-kuollut"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"demented"
],
"links": [
[
"demented",
"demented"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdementoi̯tunut/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞me̞n̪ˌt̪o̞i̯t̪unut̪]"
},
{
"rhymes": "-oitunut"
}
],
"word": "dementoitunut"
}
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kuollut-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish nouns",
"Finnish past active participles",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verb forms",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oitunut",
"Rhymes:Finnish/oitunut/5 syllables"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "dementoitunut",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "dementoitunut",
"name": "fi-noun"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"A demented person; a person who suffers from dementia."
],
"links": [
[
"dementia",
"dementia"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdementoi̯tunut/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞me̞n̪ˌt̪o̞i̯t̪unut̪]"
},
{
"rhymes": "-oitunut"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "dementikko"
},
{
"word": "dementti"
}
],
"word": "dementoitunut"
}
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kuollut-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish nouns",
"Finnish past active participles",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verb forms",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oitunut",
"Rhymes:Finnish/oitunut/5 syllables"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb form"
},
"expansion": "dementoitunut",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "dementoitua"
}
],
"glosses": [
"past indicative connegative of dementoitua"
],
"links": [
[
"dementoitua",
"dementoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"indicative",
"past"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdementoi̯tunut/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞me̞n̪ˌt̪o̞i̯t̪unut̪]"
},
{
"rhymes": "-oitunut"
}
],
"word": "dementoitunut"
}
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kuollut-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish nouns",
"Finnish past active participles",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verb forms",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oitunut",
"Rhymes:Finnish/oitunut/5 syllables"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "past active participle"
},
"expansion": "dementoitunut",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "dementoitua"
}
],
"glosses": [
"past active participle of dementoitua"
],
"links": [
[
"dementoitua",
"dementoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"past"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdementoi̯tunut/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞me̞n̪ˌt̪o̞i̯t̪unut̪]"
},
{
"rhymes": "-oitunut"
}
],
"word": "dementoitunut"
}
Download raw JSONL data for dementoitunut meaning in All languages combined (24.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.